SAMOSTALNA SATNIJA VOJNE POLICIJE 1. “A” BRIGADE ZNG-a
Radi nadzora reda i stege u postrojbama oružanih snaga, načelnik GS HV-a krajem rujna 1991. nalaže ustrojavanje postrojbi Vojne policije u svim brigadama “A” sastava ZNG-a.Formacija 1. brigade Zbora narodne garde dopunjuje se satnijom Vojne policije te je slijedom toga ministar obrane 28. listopada 1991. propisao formaciju 100.034 (satnija Vojne policije). U satniji Vojne policije predviđeno je ustrojavanje četiriju vodova (Komandni i tri voda Vojne policije) od ukupno 148 pripadnika, od kojih pet časnika, 17 dočasnika i 126 vojnika.Pri 1. brigadi ZNG-a ustrojena je Samostalna satnija Vojne policije sa sjedištem u Vojarni “Senjak”, a njezinim je prvim zapovjednikom imenovan Marino Božan. Prvotno su ustrojena tri voda u Zagrebu. Četvrti je ustrojen 25. listopada 1991. godine u Vinici, pri Zapovjedništvu 5. bojne 1. brigade ZNG-a, koji je poslije izmješten u Zagreb. Satnija je neposredno nakon ustrojavanja brojila ukupno 65 pripadnika. Prvi zapovjednici vodova bili su Josip Pukšec, Predrag Stipaničić, Ivan Klanjčić i Branko Bosak, zapovjednik voda VP-a pri 5. bojni.
Marino Božan, prvi zapovjednik Samostalne satnije Vojne policije 1.brigade ZNG RH / gore na slici
Odmah nakon ustrojavanja, pripadnici Vojne policije upućuju se na Novljansko bojište radi izvršavanjavojnopolicijskih i borbenih zadaća.Početkom 1992. dolazi do kadrovskih promjena. Marino Božan imenovan je na mjesto zapovjednika Satnije u 66. bojni VP-a.Na njegovo mjesto u Satniji Vojne policije 1. br ZNG-a dolazi Krešimir Đuranović, a zapovjednici vodova bili su Josip Pukšec, Stjepan Gal i Miso Zutić.
Pripadnici Samostalne satnije Vojne policije pri 1. br ZNG-a izvršavali su zadaće osiguranja Zapovjedništva Brigade, osiguranja objekata, osiguranja postrojbi u mjestu i pokretu, pri odlasku i povratku s bojišta; osiguranja važnih punktova na prometnicama koje omogućuju pristup u zonama smještaja i bojnih djelovanja postrojbi Brigade te su izravno bili odgovorni za red i stegu u Brigadi.
Krešimir Duranović, jedan od zapovjednika Samostalne satnije Vojne policije / desno na slici
Pripadnici Vojne policije stigli su na Južno bojište zajedno s ostalim postrojbama Brigade. Već u dolasku izvršavali su zadaću pratnje svih postrojbi, tehnike i cjelokupnog ljudstva.
Pripadnici Samostalne satnije VP-a tijekom boravka na Južnom bojištu izvršavali su zadaće osiguranja objekata, smještajnih prostora (baza Klek), nadzora na blokadnim punktovima (Slano, Dubrovnik),osiguranja trase prilikom dolaska predsjednika Republike Hrvatske. Pripadnici Satnije VP-a 1. brigade bili su angažirani na glavnom pravcu kretanja predsjednika Tuđmana te na zadaći osiguranja u Cavtatu.
Uz navedeno, pripadnici su bili povremeno angažirani i na borbenim zadaćama. Povratkom s Južnog bojišta odnosno novim preustrojem, ukida se Vojna policija pri 1. brigadi ZNG-a. Dio pripadnika Satnije Vojne policije raspoređen je u druge postrojbe VP-a, a dio nastavlja službu u sastavu l. brigade Zbora narodne garde.
Ustrojem iz prosinca 1992. ukida se Samostalna satnija Vojne policije pri 1. brigadi Zbora narodne garde. Dio njezinih pripadnika nastavlja službu u Brigadi, a dio prelazi u ostale postrojbe Vojne policije.
Izvor:Edicija 1. gardijske brigade “Tigrovi”
Ponos Vojne Policije
Edicija je monografije gardijskih brigada,a izvor bi treba biti:monografija 1.vgardijdke brigade Tigrovi
i vrjeme je !
i zašto piše iz navedenog prosinac 92 da je ukinuta SS VP pri 1A brigadi ! a bili smo još u zadarskom zaleđu 93 ? priložena je i slika gore ! ko piše te monografije i igra se sa našim životima ?
Vidis da su svi podatci koji spominju i pocetak netocni. Nije bitno….zna se kak je bilo, isto tak masa krivih podataka u ostalim "pametnim knjigama"
Ma nek si sami pišu knjige mi znamo , bravo Ivica Senjak i našem Marinu Božanu vidimo se u Ukraini ZA DOM SPREMNI! Mi radimo a ne pišemo spomenare ko djeca
zbog tih smradva sam i otišo u bosnu poslje Maslenice ! guzinje koji su danas niko i ništa
Za one koji brzo čitaju, nigdje ne stoji da je Satnija VP-a ukinuta koncem 1992. nego da novim ustrojem koji je stupio na snagu krajem 1992. ona više formacijski nije predviđena, zato je valjda i stavljena fotografija iz 1993.. Ostali podatci temelje se na izvješćima koje su napisali zapovjednici postrojbe. Svi možemo pisati, ali nekako je najlakše komentirati na društvenim mrežama. Nije baš lako nešto smisleno napisati, ali isto tako još uvijek vrijedi ona stara izreka “Na svijetu se nitko nije rodio koji bi svima ugodio”.
Upravu ste da fb. nije mjesto za te razgovore i to su naše privatne stvari.. mi smo svoj posao radili časno i vrjeme je da neka monografija nas spomene .. mada i to nije potrebno jer nam je to bila obaveza i veliki pozdrav