72. bojna Vojne policije proslavila svoju 20. obljetnicu
Polaganjem vijenaca na gradskom groblju Lovrinac, svetom misom zadušnicom u samostanu sv. Ante na Poljudu te svečanom akademijom uz prigodni program obilježena je u subotu 10. prosinca 2011. u Splitu obljetnica osnivanja 72. bojne Vojne policije.
Na svečanosti obilježavanja su nazočili izaslanik ministra obrane RH i načelnika Glavnog stožera OS RH, brigadir Tomislav Jukić, gradonačelnik Grada Splita, gospodin Željko Kerum, zamjenica gradonačelnika Grada Splita gospođa Anđelka Visković, dožupan Splitsko – dalmatinske županije Luka Brčić, članovi obitelji poginulih pripadnika 72. bojne Vojne policije, udruge proizašle iz Domovinskog rata kao i brojni visoki gosti i uzvanici, nekadašnji i sadašnji pripadnici postrojbe, njezini zapovjednici i prijatelji.
Tom prigodom okupljenima se obratio ratni zapovjednik 72. bojne Vojne policije umirovljeni pukovnik Mihael Budimir, prigodnim riječima:
„Pozdravljam sve okupljene, a posebno pukovnika Antu Kotromanovića, bivšeg zapovjednika 4. Gardijske brigade i kako se da čuti iz pouzdanih izvora budućeg ministra obrane RH. Valjda ćemo nakon 20 godina, napokon dobiti ministra obrane koji je bio vojnik.
Pozdravljam i Željka Dilbera, velikog prijatelja generala Ante Gotovine, koji bi zasigurno bio s nama da je u Hrvatskoj. Upućujem pozdrave i generalu Markaču i Gotovini, kao i još šestorici Hrvata iz Herceg-Bosne koji su u Haagu, a pozdravljam i 12 pripadnika 72. bojne Vojne policije kojima se sudi ili im se sudilo, zbog obrane svoje domovine.
Tijekom ratnih zbivanja bilo je velikih pritisaka na 72. bojne Vojne policije i to samo zato jer smo voljeli svoju domovinu i jer smo bili odani dr. Franji Tuđmanu i ministru Gojku Šušku.
Pripadnicima naše bojne se sudi ili im se sudilo zbog odnosa prema ranjenicima, a nitko nije rekao da je upravo 72. bojne Vojne policije od tadašnjih europskih institucija proglašena za bojnu koja najbolje skrbi o ratnim zarobljenicima.
Neka pravosudna tijela rade svoj posao, a vrijeme će pokazati da neke presude nisu trebale biti takve, no mi ćemo podnijeti i tu žrtvu za svoju Hrvatsku.“
Prigodnim riječima nazočnima se obratio i Željko Kerum, gradonačelnik Splita, koji je između ostalog rekao:
„Pozdravljam hrvatske vitezove i obitelji poginulih pripadnika ove bojne. Ujedno zahvaljujem premijerki Jadranki Kosor koja je prilikom potpisivanja pristupnog ugovora sa EU spomenula agresiju na Hrvatsku i spomenula sve hrvatske vitezove koji su branili svoju zemlju.
Ja prema vama osjećam respekt, jer nisam direktno sudjelovao u Domovinskom ratu. Svatko tko ima dušu i srce prema vama mora osjećati respekt i zahvaliti vam što smo uz vašu pomoć mogli raditi i stvarati za bolje sutra svih nas. Bog vas blagoslovio za sve što ste nam dali.“
Okupljenima su se obratili i Zlatko Čipčić, predsjednik Udruge veterana 72. i 73. bojne Vojne policije, dožupan Luka Brčić, te brigadir Tomislav Jukić, izaslanik Ministarstva obrane RH i načelnika Glavnog stožera OS RH.
Prikazan je i 20-minutni film o ratnom putu legendarne postrojbe.
Na kraju svečanosti obiteljima poginulih pripadnika 72. bojne Vojne policije uručene su posthumne zahvalnice.
U Domovinskom ratu, kao pripadnici 72. bojne Vojne policije u obrani Lijepe naše, trinaest je hrabrih ljudi položilo svoje živote za slobodu Hrvatske, a to su:
Toni Pavlović, Mladen Strenja, Željko Kamber, Ante Reljan, Nikica Mikulić, Neven Mikulić, Marinko Kuštre, Martina Poljak, Davor Petković, Leonard Vidošević, Igor Perić, Ante Bužančić i Nikola Maruna.
„ZA DOM I SLOBODU HRVATSKOM NARODU“
Foto galerija (kliknite na fotografiju)